Dzięki dokładnej analizie fotografii, możemy “wejść” w zdjęcie i wydobyć na wierzch ukryte w nim szczegóły. W ten sposób przywracamy pamięć o obiektach nieistniejących od kilkudziesięciu lat.
Autor: Marcin Fedorowicz
Na placu przed Centrum Kultury w Lublinie właśnie kończy się wystawa zdjęć Jukki Male. Niewiele osób pamięta, że mieszkańcy Lublina mieli już okazję do obejrzenia zdjęć tego fotografa – wiele lat temu, w innej galerii.
Akt 5 listopada jest obecnie datą nieco zapomnianą, przyćmioną przez późniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak dla współczesnych było to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych – po raz pierwszy władze państw zaborczych oficjalnie zapowiedziały utworzenie państwa polskiego.
7 listopada 2017 roku minęło 100 lat od zamachu stanu w Rosji, który przeszedł do historii pod nazwą Rewolucji Październikowej. Rocznice tak ważnych wydarzeń historycznych, które wpłynęły na losy całego świata, skłaniają do pytań o to, jak odbierali je wówczas żyjący ludzie. Czy byli świadomi ich znaczenia? Czy w ogóle zwracali na nie uwagę? O tym, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Lublina w chwili, gdy w odległej stolicy Rosji doszło do przewrotu, pewne wyobrażenie daje lektura ówczesnych gazet.
W sobotę, 4 lutego, minęła kolejna rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich fotografików, Jana Bułhaka, zwanego ojcem polskiej fotografii. Z tej okazji przypominamy zbiór tekstów opublikowanych przez Pracownię Ikonografii Ośrodka w październiku zeszłego roku, na 140. rocznicę urodzin artysty. Czytaj więcej