7 listopada 2017 roku minęło 100 lat od zamachu stanu w Rosji, który przeszedł do historii pod nazwą Rewolucji Październikowej. Rocznice tak ważnych wydarzeń historycznych, które wpłynęły na losy całego świata, skłaniają do pytań o to, jak odbierali je wówczas żyjący ludzie. Czy byli świadomi ich znaczenia? Czy w ogóle zwracali na nie uwagę? O tym, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców Lublina w chwili, gdy w odległej stolicy Rosji doszło do przewrotu, pewne wyobrażenie daje lektura ówczesnych gazet.
Dział: Ikonografia
W niedzielne popołudnie 26 maja 1907 r. z pilnie strzeżonej celi więziennej w średniowiecznym donżonie na Zamku Lubelskim uciekło 41 mężczyzn.
Czytaj więcej
W sobotę, 4 lutego, minęła kolejna rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich fotografików, Jana Bułhaka, zwanego ojcem polskiej fotografii. Z tej okazji przypominamy zbiór tekstów opublikowanych przez Pracownię Ikonografii Ośrodka w październiku zeszłego roku, na 140. rocznicę urodzin artysty. Czytaj więcej
Przed II wojną światową lubelscy Żydzi lubili grać w ping-ponga, interesowali się lekkoatletyką, gimnastyką i boksem, ale tak naprawdę liczyła się dla nich tylko piłka nożna. Chyba najlepiej świadczy o tym bilans budżetowy za rok 1931 jednego z lubelskich klubów sportowych: Żydowskiego Towarzystwa Gimnastyczno-Sportowego Hakoach (hebr. Siła). Przy rocznym budżecie niemal 5 tysięcy złotych, blisko 2 tysiące przeznaczano na sekcję futbolową, podczas gdy na pozostałe dyscypliny w sumie zaledwie nieco ponad 200 złotych.
Podobnych wzmianek o bliżej niezidentyfikowanych osobach można znaleźć dziesiątki w każdej z kilkuset relacji nagranych z ostatnimi lubelskimi Żydami. Zazwyczaj kończy się na zwykłym odnotowaniu nazwiska, co i tak często oznacza maksimum tego, co można zrobić dla przywrócenia choćby cienia pamięci o danym człowieku. Niekiedy jednak takie skrawki da się połączyć lub skrzyżować z innymi. Czytaj więcej