U podstaw działalności Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie jest doświadczenie teatru i scenicznego opowiadania historii. Pomimo tego, że Ośrodek w znacznym stopniu odszedł od dosłownie rozumianego “robienia teatru”, to jednak istotą prowadzonych tutaj działań jest wciąż “opowiadanie historii”. Nasze najważniejsze sceny to przestrzeń miejska oraz internet, do nich dostosowujemy odpowiednie środki wyrazu.
Czytaj więcejDział: Laboratorium NN
Nie tak dawno temu obchodziliśmy szereg okrągłych rocznic związanych z doniosłymi wydarzeniami w historii kraju, wśród których swoje miejsce miało również 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych – właśnie wtedy na mapie Lublina pojawił się skwer 100-lecia Praw Wyborczych Polek.
Myśląc o ruchu na rzecz praw kobiet na początku XX wieku, często przypominamy jedynie „stołeczne” wydarzenia. Czy to oznacza, że walka o prawa kobiet była domeną jedynie mieszkanek Warszawy i Krakowa? Bynajmniej! W Lublinie też sporo się działo; w tym tekście przybliżymy historię Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich w Lublinie (1908-1914). Smutną rzeczą w tym kontekście jest to, że wiele tematów zorganizowanych ponad 100 lat temu przez Związek odczytów byłoby aktualnych nawet dzisiaj.
Tak jak w innych miejscach na świecie mieszkańcy Lublina również patrzyli w niebo, szczególnie gdy działy się zjawiska niecodzienne. Historia lubelskich obserwacji nieba sięga bowiem dość odległych czasów. Świadectwa niektórych z tych wydarzeń zachowały się do dnia dzisiejszego.
Czytaj więcej
„Fotografia to nie tylko odbity na papierze światłoczułym, jest także zwierciadłem świata,
czasem krzywym, kiedy indziej wiernym (…) jest przedłużeniem w czasie ulotnego spojrzenia oka,
jest narzędziem urabiania umysłów”
Urszula Czartoryska „Fotografia natchnieniem malarzy”
Budynek Bramy Grodzkiej jest jednym z najstarszych obiektów w Lublinie. Był elementem obwarowań wybudowanych w 1342 roku po zezwoleniu Kazimierza Wielkiego na otoczenie murami miasta lokowanego na prawie magdeburskim. Brama Grodzka to miejsce o bogatej biografii. Jej fundamenty kryją symboliczny korzeń Lublina. Jest jednym z pierwszych budynków murowanych w mieście, którego strzegła, jednocześnie dając do niego dostęp. Historię Bramy Grodzkiej, zwanej też czasem Bramą Żydowską, od początku do dnia dzisiejszego opowiada Joanna Zętar. Czytaj więcej