Przedmiotem Studium będzie fotografia stanowiąca wizualne świadectwo przeszłości miasta. Przyjrzę się fragmentowi minionej rzeczywistości utrwalonej na kawałku papieru fotograficznego. Pochylam się nad zatrzymanym momentem, wydobytą z ciągłości jednostką czasu, w celu interpretacji zobrazowanej rzeczywistości, odtworzenia historii, stworzenia opowieści.
Czytaj więcejDział: Laboratorium NN
U podstaw działalności Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie jest doświadczenie teatru i scenicznego opowiadania historii. Pomimo tego, że Ośrodek w znacznym stopniu odszedł od dosłownie rozumianego “robienia teatru”, to jednak istotą prowadzonych tutaj działań jest wciąż “opowiadanie historii”. Nasze najważniejsze sceny to przestrzeń miejska oraz internet, do nich dostosowujemy odpowiednie środki wyrazu.
Czytaj więcejNie tak dawno temu obchodziliśmy szereg okrągłych rocznic związanych z doniosłymi wydarzeniami w historii kraju, wśród których swoje miejsce miało również 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych – właśnie wtedy na mapie Lublina pojawił się skwer 100-lecia Praw Wyborczych Polek.
Myśląc o ruchu na rzecz praw kobiet na początku XX wieku, często przypominamy jedynie „stołeczne” wydarzenia. Czy to oznacza, że walka o prawa kobiet była domeną jedynie mieszkanek Warszawy i Krakowa? Bynajmniej! W Lublinie też sporo się działo; w tym tekście przybliżymy historię Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich w Lublinie (1908-1914). Smutną rzeczą w tym kontekście jest to, że wiele tematów zorganizowanych ponad 100 lat temu przez Związek odczytów byłoby aktualnych nawet dzisiaj.
Tak jak w innych miejscach na świecie mieszkańcy Lublina również patrzyli w niebo, szczególnie gdy działy się zjawiska niecodzienne. Historia lubelskich obserwacji nieba sięga bowiem dość odległych czasów. Świadectwa niektórych z tych wydarzeń zachowały się do dnia dzisiejszego.
Czytaj więcej
„Fotografia to nie tylko odbity na papierze światłoczułym, jest także zwierciadłem świata,
czasem krzywym, kiedy indziej wiernym (…) jest przedłużeniem w czasie ulotnego spojrzenia oka,
jest narzędziem urabiania umysłów”
Urszula Czartoryska „Fotografia natchnieniem malarzy”